AKTUALNOŚCI

 

ZDROWIE TRZEBA SOBIE WYCHODZIĆ!


14.04.2010

  

Zdrowie trzeba sobie wychodzić - pod takim hasłem obchodzono Światowy Dzień Zdrowia w Świebodzicach. Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest 7 kwietnia, corocznie od 1950 w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie (www.wikipedia.pl).

Imprezę "Zdrowie trzeba sobie wychodzić" zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach przy pomocy Ośrodka Sportu
i Rekreacji w Świebodzicach oraz Powiatu Świdnickiego. Jej celem było zachęcenie do uprawiania sportów i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Do promocji zdrowia wybrano jedną z najintensywniej rozwijających się form rekreacji w ostatnich latach, czyli nordic walking. Nordic walking - to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślona została w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu (www.wikipedia.pl).

W marszu po zdrowie mógł wziąć udział każdy. Organizator przygotował 18 par kijków dla chętnych, którzy nie posiadają własnego sprzętu. Każdy uczestnik imprezy otrzymał koszulkę, wziął udział w losowaniu nagród. Mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie
i poziom cukru we krwi.

 


 

strona główna  |  do góry  |


  © Copyright - OSiR Świebodzice - wszelkie prawa zastrzeżone